Friday, September 21, 2018
Dieta Zdrowie

Ortoreksja, czyli niezdrowe skutki zdrowej diety

Na czym polega ortoreksja? Jakie są jej konsekwencje? Kto jest na nią najbardziej narażony i jak sprawdzić, czy cierpi się na ortoreksję?

Zaburzenia odżywiania do niedawno kojarzyły mi się przede wszystkim z anoreksją i bulimią. Ostatnio natknęłam się jednak na sporo tekstów o innym, początkowo niezrozumiałym dla mnie zaburzeniu, a mianowicie o ortoreksji

Dlaczego niezrozumiałym?

Ano dlatego, że ortoreksja jest związana ze zdrową dietą.

W czym więc problem?

Choroba zaczyna się dosyć niewinnie, bo po prostu człowiek zaczyna zwracać większą uwagę na to, co je i stopniowo eliminuje pokarmy, które są niezdrowe, skażone, przetworzone… Taka osoba coraz więcej czasu zaczyna poświęcać na układanie jadłospisów, na kupowanie wyłącznie zdrowych produktów, na ich przygotowywanie i na myślenie o zdrowym jedzeniu. Wszystko, co ma być zjedzone, musi być absolutnie zdrowe.

Ortorektykowi właśnie o zdrowie chodzi, to cel nadrzędny tak drastycznego podejścia do odżywiania.  Aż zdrowe odżywianie staje się jego obsesją – obsesją, która przejmuje kontrolę nad jego życiem, a konsekwencji je niszczy.

Osoba cierpiąca na ortoreksję nie tylko cały czas myśli o zdrowym jedzeniu, ale też robi wszystko, aby uniknąć kontaktu z produktami niezdrowymi. Izoluje się od osób, które nie podzielają jej fiksacji na punkcie zdrowego odżywiania, a nawet uważa je za gorsze. Dodatkowo, każde odstępstwo od restrykcyjnej diety powoduje u niego wyrzuty sumienia i potrzebę ukarania się poprzez stosowanie… jeszcze bardziej restrykcyjnej diety. Eliminuje coraz to więcej produktów ze swojego jadłospisu, co prowadzi do niedoborów witamin i minerałów, a w konsekwencji do powikłań i chorób, takich jak anemia czy osteoporoza. Ortorektyk  jest osłabiony, cierpi na bóle głowy, problemy z pamięcią, zmienne nastroje, obniżoną  odporność. Dodatkowo u kobiet brak zbilansowanej diety może doprowadzić do zaniku miesiączki.

Przyczyny ortoreksji

Ortoreksja nie jest spowodowana chęcią schudnięcia, a dążeniem do bycia zdrowym. Zapadają na nią przede wszystkim osoby ze skłonnością do perfekcjonizmu, którym wydaje się, że poprzez panowanie nad swoim jadłospisem, mają kontrolę nad swoim życiem i są w stanie uniknąć chorób.

Czy cierpisz na ortoreksję? Test na ortoreksję

 • Jeśli chcesz sprawdzić, czy jesteś zagrożony ortoreksją, albo już na nią cierpisz – odpowiedz na poniższe pytania.
 • Czy ważniejsza jest dla ciebie jakość tego, co jesz, niż przyjemność płynąca z jedzenia?
 • Czy myślenie o jedzeniu zajmuje ci więcej niż trzy godziny dziennie?
 • Czy już dziś rozmyślasz, co będziesz jadła jutro?
 • Czy zbierasz książki o dietach oraz tabele kaloryczne?
 • Czy skrupulatnie przeliczasz codziennie wszystkie spożyte przez siebie kalorie?
 • Czy znasz sklepy z ekologiczną żywnością w swej okolicy i bywasz w nich regularnie? Czy zostawiasz w nich wiele pieniędzy?
 • Czy jesteś kontrolującą wszystko perfekcjonistką?
 • Czy masz wrażenie, że od chwili, gdy zaczęłaś stosować zdrową dietę, jakość twojego życia się poprawiła?
 • Czy odkąd stosujesz zasady zdrowej diety twoja samoocena wzrosła?
 • Czy żal ci ludzi, którzy wciąż jedzą niezdrowo?
 • Czy dręczy cię poczucie winy, gdy sama zjesz coś niezdrowego?
 • Czy z powodu wierności diecie unikasz kontakt towarzyskich?
 • Czy zdarza ci się unikać jakiejś imprezy z powodu niezdrowego menu?
 • Czy lubisz jeść samotnie?

Jeśli na przynajmniej połowę z tych pytań odpowiedziałeś twierdząco, powinieneś skonsultować się ze specjalistą – lekarzem internistą, psychologiem albo dietetykiem.

Ortoreksja to tylko kolejny przykład tego, że przesada w żadnym aspekcie życia nie jest dobra.

A na koniec jeszcze ciekawostka

Termin ortoreksja powstał w 1997 r. Jego autorem jest amerykański lekarz – Steven Bratman, który jest jednocześnie pierwszą osobą, u której została ona zdiagnozowana. Bratman w dzieciństwie chorował na alergię i jak sam wspomina – jego rodzice dbali o to, by unikał pewnych produktów. Wpoili mu też, że zdrowa dieta jest gwarancją dobrej kondycji. Potem, w dorosłym już życiu, Bratman obsesyjnie zwracał uwagę na to co  i jak je, zacząć nawet pracować nad dietą cud, która miała zapewni człowiekowi zdrowie i młodość. To wszystko tak bardzo go pochłaniało, że zaczął unikać znajomych, schudł, był osłabiony i zacząć chorować. Wtedy też doszedł zrozumiał, że taka fiksacja na zdrowej diecie jest szkodliwa.

Proponowane wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj