Tuesday, August 21, 2018
Podróże

10 rzeczy, których nie wiedziałeś o Wenecji

To miała być relacja ze zwiedzania Wenecji, ale nie będzie, bo to miasto jest nie do opisania słowami. Trzeba je po prostu zobaczyć na własne oczy, poczuć je (dosłownie i w przenośni), zachwycić się nim i delektować. Wenecja zachwyca na każdym kroku, mimo że takich „standardowych” atrakcji turystycznych jest w  niej niewiele. Wiele jest za to pięknych kanałów, uroczych mostów, pięknych budynków i klimatycznych uliczek, masek, gondol i tak dalej. Będąc tutaj, aż chce się poznać historię tych wszystkich miejsc i atrybutów i to właśnie takimi ciekawostkami chciałabym się z Wami tutaj podzielić. 🙂

#1 Wenecja leży na 117 wyspach i wysepkach poprzedzielanych ponad 100 kanałami i połączonych ponad 400 mostami. Najdłuższy z nich ma ponad 4 km i łączy Wenecję ze stałym lądem.

#2  Cała Wenecja jest zamknięta dla ruchu samochodowego. Komunikację miejską zapewniają tramwaje wodne, tzw. vaporetto, a oprócz tego mieszkańcy mają swoje łódki i łódeczki, którymi transportowane jest chyba wszystko – śmieci, materiały budowalne, meble. Łódkami posługują się również firmy kurierskie czy pogotowie.

#3 Gondola to jeden z niezaprzeczalnych symboli miasta – są one używane tylko w Wenecji! Kiedyś służyły do transportu towarów, a dziś wyłącznie jako atrakcja turystyczna.  Obecnie po Wenecji pływa około 600 gondol (kiedyś było ich ok. 10 000), a cena za niespełna 60 min przejazd jest ustalona odgórnie i wynosi 80 euro (niezależnie od ilości podróżujących, których w gondoli może być maks. sześć). Wygląd gondoli jest również ustalony rozporządzeniem – muszą być one czarne, mieć około 11 metrów długości i 1,5 m szerokości i mieć wiosło o długości ok. 4 m.  Gondolierami są głównie mężczyźni, pierwsza kobieta gondolierka (Giorgia Boscolo) dostała pozwolenie na wykonywanie tego zawodu dopiero w 2010 r.

#4 Maski to kolejny symbol Wenecji.  Tradycja ich produkcji sięga XIII w. Początkowo były one wykorzystywane w teatrze oraz… jako zabezpieczenie dla lekarzy przed chorobami przynoszonymi przez pacjentów. To właśnie tę funkcję pełniły maski z charakterystycznym długim dziobem, zwane ptasią maską, a tak naprawdę nazywające się medico della peste (lekarz dżumy). W ich dziub wkładano zioła, które miały zapobiec zarażeniu się lekarza dżumą. Najbardziej znaną wenecką maską jest bauta – zakrywa ona całą twarz, ale jej konstrukcja pozwala na swobodne rozmawianie, a nawet jedzenie i picie.

#5 Karnawał wenecki to jeden z najhuczniej obchodzonych karnawałów na świecie. Odbywa się on na przełomie stycznia i lutego i trwa obecnie 10 dni (kiedyś obchodzono go nawet przez …180 dni!). W tym czasie w mieści odbywają się pochody, bale, koncerty i procesje na które przyjeżdżają turyści z całej Europy. Pierwsze takie masowe zabawy zorganizowana dla uczczenia zwycięstwa Republiki Weneckiej w bitwie nad Akwileją w drugiej połowie XII w. Co ciekawe, obchodzenie karnawału było zabronione przez ponad 180 lat. W 1797 r. jego obchodów zabronił  Napoleon ze względów bezpieczeństwa – z roku na rok narastała bowiem fala przestępczości w tym czasie, a zidentyfikowanie sprawców było niemożliwe ze względu na ukrywanie się pod maskami. Karnawał przywrócono dopiero ponad 180 lat później.

#6 Ghetto w Wenecji jest najstarszym ghettem w Europie. Dziś jest to centrum kultury żydowskiej z synagogami i koszernymi restauracjami.

#7 Most Westchnień to najbardziej znany wenecki most. Łączy on Pałac Dożów z budynkiem więzienia i kiedyś służył on właśnie do przemieszczania więźniów do cel. Swoją nazwę zawdzięcza artystom, którzy opowiadali o więźniach wzdychających na moście do swoich ukochanych i do świata wolności.

#8 Most Rialto to najstarszy wenecki most nad Kanałem Grande. Opiera się on na jednym luku, który wznosi się 7,5 m nad lustrem wody. Po bokach mostu znajdują się sklepiki z pamiątkami i z biżuterią, a pomiędzy nimi poprowadzona jest uliczka zakończona schodami. Most Rialto bardzo przypomina Most Złotników we Florencji.

#9 Marco Polo i Casanova to najsłynniejsze postacie, które związane były z Wenecją. Ten pierwszy był weneckim kupcem, który dotarł do Chin, a drugi  był awanturnikiem, podróżnikiem i literatem, który zasłynął głównie swoimi podbojami miłosnymi. Co ciekawe, Casanova  mieszkał swego czasu w Polsce.

#10 Burano to mała rybacka wysepka położona na Lagunie Weneckiej, która słynie z pięknych kolorowych domów i z produkcji koronek. Jeśli chodzi o domki, to legenda mówi, że rybacy malowali je na intensywne kolory, aby wiedzieć je z morza i aby łatwo mogli wrócić do domu z połowów (zwłaszcza w stanie mniejszego lub większego upojenia alkoholowego ;). Kolejna legenda głosi, że tutejsze żony, czekając na swoich mężów, zainspirowały się sieciami rybackimi i tak zaczęły tworzyć koronki.

Wenecja to przepiękne, romantyczne i trochę tajemnicze miejsce, które odkrywałam krok po kroku. Mimo, że byłam tam już dwa razy, chciałabym przyjechać do Wenecji po raz kolejny. Macie takie miejsca, do których lubicie wracać?

Proponowane wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj