Thursday, September 20, 2018
Smart life

9 rzeczy, które warto zrobić przed końcem roku

Koniec roku zbliża się wielkimi krokami i jest to doskonały czas, aby przystanąć na chwilę i zrobić mały remanent w swoim życiu. Ten remanent nie powinien polegać jedynie na życzeniu sobie, aby „nadchodzący rok był lepszy”. Nie jest to też tylko i wyłącznie wyznaczanie sobie celów na 2018 r. Co zatem warto zrobić, aby zamknąć bieżący rozdział i przejść do nowego?

Przed rozpoczęciem nowego rozdziału w swoim życiu, warto przede wszystkim zamknąć ten mijający – podsumować to, co się wydarzyło, co nam się udało, czego nie zrealizowaliśmy, co nam sprawia przyjemność, co jest dla nas ważne, a co nas totalnie nie interesuje. Jak to zrobić?

#1 Przypomnij sobie najlepsze chwile z 2017 r.

Pomyśl o tych wszystkich momentach, które naprawdę sprawiły Ci radość. Może był to urlop w wymarzonym miejscu, przeprowadzka do nowego mieszkania, spacer z psem nad brzegiem jeziora, udział w rajdzie rowerowym, grill ze znajomymi albo gra w Twister z rodziną?  Jak widzisz, to wcale nie muszą być ani duże, ani materialne rzeczy.

#2 Uczcij swoje sukcesy

Przypomnij sobie wszystkie małe i duże sukcesy, które odniosłeś w mijającym roku. Pewnie zdziwisz się, jak dużo ich było. Bądź z siebie dumny, bo masz do tego pełne prawo 🙂

#3 Przeanalizuj błędy i wyciągnij z nich wnioski

Nigdy nie jest tak, że udaje nam się wszystko, co sobie zaplanowaliśmy. Pomyśl, czego nie zrealizowałeś w 2017 r., jakie błędy popełniłeś, co było ich przyczyną i przede wszystkim – co zrobić, aby już ich nie powtórzyć. Najważniejsze, to wyciągnąć wnioski z porażek i potraktować je jako lekcje.

#4 Zamknij swoje sprawy

W nowy rok dobrze jest wejść z czystym kontem, dlatego w grudniu warto zamknąć tak dużo spraw, ile się da.  W miarę możliwość spłać swoje długi, ureguluj zobowiązania, zamknij ciągnące się jak guma do żucia projekty, spróbuj wybaczyć błędy innym i sobie.

#5 Zrezygnuj z celów, które nie są już dla Ciebie ważne

Ty się zmieniasz, zmienia się też Twoje otoczenie. To, co było dla Ciebie ważne 12 miesięcy temu, niekoniecznie jest takie nadal. Daj sobie prawo do zmiany planów i celów, nie brnij bez sensu w coś, co totalnie nie sprawia Ci radości. Zamiast tego skup się na tym, co teraz jest dla Ciebie ważne.

#6 Zrezygnuj z niepotrzebnych rzeczy

W ciągu roku nagromadziło Ci się pewnie sporo rzeczy, które nie do końca są Ci potrzebne – dziesiąty sweter, piętnasty kubek na herbatę, kolejny komplet pościeli. Jeśli te rzeczy tylko zajmują Ci miejsce, spakuj je i przekaż osobom potrzebującym. Możesz zostawić takie rzeczy przy wieszakach wystawionych w ramach ogólnopolskiej akcji Wymiana Ciepła albo np. wystawić je na OLX (opcja Oddam za damo).

#7 Zweryfikuj listę swoich kontaktów

Koniec roku to dobry moment nie tylko na porządki w szafie. Zastanów się, czy wszystkie Twoje relacje są dla Ciebie wartościowe i czy warto je kontynuować. Czy nie masz w swoim otoczeniu wampirów energetycznych albo osób, które przypominają sobie o Twoim istnieniu tylko wtedy, gdy czegoś potrzebują?

Z drugiej strony przemyśl, czy któraś ze znajomości nie została zaniedbana – być może warto ją odnowić i zacieśnić więzi?

#8 Zrób coś tylko dla siebie

Idź do kina, teatru albo na basen. Przeczytaj książkę albo wyjdź na kawę ze znajomymi. Zrób coś, co sprawi przyjemność przede wszystkim Tobie.

#9 Przygotuj listę swoich celów na 2018 r.

Zastanów się, co chciałbyś osiągnąć w 2018 r. Najlepiej, aby twoje cele były SMART, tzn. ściśle określone (aby wiedzieć, co chcesz osiągnąć), mierzalne (aby moc sprawdzić, czy realizujesz cel) osiągalne (cel powinien być realny, w kosmos raczej nie wylecisz w ciągu miesiąca), ważne (istotne dla Ciebie) i określone w czasie (czyli określ, do kiedy chcesz cel osiągnąć). Spróbuj ustalić priorytety dla swoich celów. Zacznij od realizacji jednego małego celu, nie próbuj łapać dziesięciu srok za ogon w tym samym czasie. I pamiętaj, że „big things often have small beginnings”.

Szczęściu trzeba trochę dopomóc. Przypominając sobie nasze radości, sukcesy, ale i problemy i porażki z mijającego roku o wiele łatwiej będzie nam wyciągnąć wnioski, dzięki którym nowy, 2018 r. będzie dla nas jeszcze lepszym czasem. I tego sobie i Wam życzę 🙂

Proponowane wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj