Monday, July 23, 2018
Dieta Zdrowie

Czy woda gazowana jest zdrowa?

O tym, że wodę pić trzeba, słyszał chyba każdy. I chyba każdy, kto pije wodę gazowaną, chociaż raz usłyszał, że to zło. Ale czy na pewno?

Wodę gazowaną od niegazowanej różni przede wszystkim obecność dwutlenku węgla, czyli charakterystycznych „bąbelków”.  Sztuczne nasycenie gazem skutkuje tym, że woda gazowana podrażnia śluzówkę żołądka, przez co nie dla każdego jest ona dobrym wyborem. Wody gazowanej powinny unikać  przede wszystkim osoby cierpiące na  dolegliwości żołądkowo-jelitowe, wzdęcia, zgagę, zapalenie błony śluzowej żołądka, nadżerki czy owrzodzenia. Woda gazowana jest też niezalecana osobom z niewydolnością układu krążenia i układu oddechowego, a także dzieciom. Woda niegazowana z kolei jest łagodniejsza dla żołądka i może być pita praktycznie przez wszystkich.

Ale, ale…Woda gazowana ma też kilka przewag nad wodą niegazowaną. Nasycenie wody dwutlenkiem węgla sprawia, że jest ona bardziej orzeźwiająca i lepiej gasi pragnienie. Dodatkowo, sole mineralne zawarte w wodzie gazowanej są lepiej przyswajalne przez organizm niż w przypadku wody niegazowanej, co ma niebagatelne znaczenie jeśli pijemy wody wysoko zmineralizowane.

Podsumowując 🙂 Osoby zdrowe mogą spokojnie wybierać wodę gazowaną. Natomiast osoby z problemami żołądkowo-jelitowymi powinny ograniczyć się do picia wody niegazowanej. Jeśli wybieramy wodę gazowaną, pamiętajmy po prostu, aby pić ją często, ale w małych ilościach, żeby ograniczyć podrażnienie żołądka, o którym pisałam wyżej.

PS. Jeśli chcecie wiedzieć, dlaczego warto pić wodę, wpadajcie tutaj. Z kolei jeśli chcecie dowiedzieć się więcej o aplikacji, która pomaga w regularnym piciu wody, zapraszam na ten wpis.

Proponowane wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj