Monday, July 23, 2018
Dieta Zdrowie

8 powodów, dla których warto pić wodę

O tym, że trzeba pić min. 1,5 l. wody dziennie słyszał chyba każdy. To taka oczywista oczywistość, której niby nikomu tłumaczyć nie trzeba. Tylko że praktyka wygląda już zdecydowanie słabiej. A wodę pić warto i jest ku temu co najmniej 8 powodów.

  1. Woda jest niezbędna do życia

Bez jedzenia człowiek jest w stanie przeżyć nawet miesiąc, bez wody podobno zaledwie do kilkunastu dni (ja sobie nawet 4 godzin bez napicia się wody wyobrazić nie mogę). Woda buduje organizm. Jej zawartość w organiźmie człowieka wynosi 60-70%. To woda jest budulcem każdej tkanki i komórki i dzięki niej zachodzą wszystkie niezbędne do życia procesy.

  1. Woda wpływa na trawienie

Odpowiednia ilość wody w organiźmie jest konieczna do prawidłowego przebiegu procesów trawiennych. Dzięki niej rozpuszczane są cząstki jedzenia i niepotrzebne składniki, a następnie zachodzi ich przesłanie przez przewód pokarmowy. Niedobór wody powoduje zaburzenia tych procesów.

  1. Woda powstrzymuje apetyt

Woda wypełnia żołądek, co zapewnia poczcie sytości. Z tego też powodu zwłaszcza osobom odchudzającym się, zaleca się picie szklanki wody na ok. 10 minut przed posiłkiem.  Picie wody ogranicza też ryzyko podjadania miedzy posiłkami. Z własnego doświadczenia wiem, że to naprawdę działa 🙂 Kiedy łapie mnie mały głód, piję szklankę wody albo herbaty i problem z głowy.

  1. Woda pobudza metabolizm

Szukając informacji o wpływie wody na metabolizm, przeczytałam, że  wypicie około pół litra wody przyspiesza metabolizm nawet o 30%! Metabolizm przyspiesza zwłaszcza, jeśli woda jest zimna – organizm musi wtedy pracować, żeby ją ocieplić, przez co spala kilka dodatkowych kalorii. Działa to też w drugą stronę – przemiana materii zwalnia, jeśli nie dostarczymy organizmowi odpowiedniej ilości płynów. Organizm przechodzi w takim przypadku w stan oszczędzania tkanki tłuszczowej.

  1. Woda pomaga oczyścić organizm z toksyn

Woda wspomaga pracę nerek. Jeśli nie dostarczymy im odpowiedniej ilości wody, nerki nie będą w stanie oczyścić organizmu z toksyn, co może doprowadzić do zatrucia organizmu.

  1. Woda pomaga podczas wysiłku fizycznego

Woda jest niezbędna do odpowiedniego nawilżenia stawów oraz zapobiega skurczom mięśni. Jej niedobór wpływa na obniżenie ciśnienia krwi, co powoduje osłabienie osoby trenującej i wzrost temperatury ciała, co powoduje dyskomfort. Dzięki odpowiedniemu nawodnieniu organizmu, jesteśmy w stanie ćwiczyć dłużej i bardziej intensywnie.

  1. Woda orzeźwia i gasi pragnienie

Woda najlepiej orzeźwia i gasi pragnienie (zdecydowanie lepiej niż słodzone napoje gazowane!). Aby była skutecznie wchłonięta do tkanek i efektywnie wykorzystywana, powinna być pita często i małymi łykami. Wodę najlepiej pić jeszcze zanim czuje się pragnienie – wzmożone pragnienie jest już bowiem objawem odwodnienia.

  1. Woda wpływa na nasze samopoczucie

Niedostarczenie odpowiedniej ilości płynów, ma też wpływ na nasze samopoczucie – wywołuje znużenie i osłabienie. Ostatnio zdarzył mi się dzień, podczas którego piłam bardzo mało płynów – to był ostatni dzień pobytu w Bułgarii. Wieczorem czułam się fatalnie, przez duże F. Teraz nawet w podróży nie rozstaję się z butelką wody.

Pij wodę, będziesz wielki 🙂

 

Proponowane wpisy

Brak komentarzy

Skomentuj